Alumni 2010 - 2015

Alumni Tenure Class Rosters 2010 - 2018

2017
2016

Alumni 2018

  Name Discipline  Campus  Special Recognitions
1 Baldridge-Hale, Kate EAP West  
2 Bowling, Sandra Drafting & Design Technology West West Campus Innovation
3 Brunick, David Computer Programming/Analysis East East/Winter Park/School of Public Safety Campus Innovation
4 Cintron-Lorenzo, Nelly Accounting West  
5 Davila, Rafael Counseling East  
6 Defriece, Shawna Cardio Technology West  
7 Glass, John Fire Science SPS  
8 Gordon, Randall English East
9 Guillemette, Joshua Mathematics East  
10 Hawkinson, Wendy Sound & Music Technology East  
11 Hensel, Gerald Computer Programming/Analysis East  
12 Kokaisel, Stephanie Mathematics Osceola Model Portfolio
13 Kopf, Ginny Theater East  
14 Lacoste, Darren Mathematics West Action Research
15 Laurent, Eunice Biology Poinciana Action Research
16 Lewis, Kelli Health Information Technology West  
17 Paxton, Scott Accounting West Model Portfolio
18 Piercy, Andrew Biology Lake Nona Osceola/Lake Nona/Poinciana Campus Innovation
19 Powers, Sarah Cardio Technology West  
20 Scible, Gregory Mathematics Osceola  
21 Shenton, Sharon Cardiopulmonary Science West  
22 Siler, Keri Mathematics East  
23 Sobratti, Keyma Nursing West  
24 Toole, Becca English West  
25 Toscano, Wendy Paralegal Studies East  
26 White-Sparks, Kathy Nursing West  
27 Wilson, Lynda Health Science West  
28 Yang, Juan Nursing West  

 


Alumni 2015

  Name Discipline  Campus  Special Recognitions
1 Best, Karene Librarian Osceola/Lake Nona Model Portfolio
2 Dockray, Sarah Librarian Osceola  
3 Freeman, David English West West Campus Innovation
4 Hammack, Alison Mathematics East East/Winter Park Campus Innovation, LifeMap
5 Hyde, Zachary English East Action Research
6 Lewis, Courtney Speech East  
7 Mittag, Ben Librarian Winter Park  
8 Moore, Courtney Librarian East Model Portfolio
9 Nguyen, George Mathematics West  
10 Sage, Brian Biology Osceola  
11 Settles, Jenna Librarian Osceola  
12 Shipley, Jamie Economics Osceola Osceola/Lake Nona Campus Innovation
13 Stanek, Wanda Nursing West  

 


 


Alumni 2014

  Name Discipline  Campus  Special Recognitions
1 Adamski, James Earth Science East Exemplary Action Research Award
2 Baldwin, Kourtney Architecture West  
3 Carew, Roberta Mathematics West  
4 Cheney, Christy SLS Osceola  
5 Chisholm, Flora Biology Osceola Model Portfolio Award & Campus Innovation Award
6 Chu, Francie Biology East  
7 Ciesko, Diana Psychology East Campus Innovation Award
8 Colwell, Donna English West Campus Innovation Award
9 Dial, Marci Nursing West  
10 Engel, April Nutrition East Exemplary Action Research Award
11 Grant, Lauren English Osceola  
12 Graves, Tommi Nursing West  
13 Gray, Lisa Accounting Osceola  
14 Hayes, Maggie Nursing West  
15 Herndon, Larry SLS West  
16 Howard, Lynn Mathematics West Lifemap Award
17 Jacobs, Debra Criminal Justice Tech East  
18 Jones, Coleen OST Osceola  
19 Kern, Amanda Graphics Technology East  
20 Kloft, Julie Radiography West  
21 Long, Kim Speech East  
22 Maguire, Jane Reading East  
23 Mosher-Grajeda, Victoria English East Excellence in Inclusion & Diversity Award
24 Rapp, Craig Hospitality/Tourism West  
25 Saintil, Anna SLS East  
26 Schellpfeffer, Liza Speech East  
27 Shorter, Nichole Mathematics West  
28 Tenery, Daeri Chemistry East  
29 Wallman, Eric Humanities East Model Portfolio Award
30 Zufari, Areeje Humanities East  

 


Alumni 2013

  Name Discipline  Campus  Special Recognitions
1 Adamski, James Earth Science East Exemplary Action Research Award
2 Baldwin, Kourtney Architecture West  
3 Carew, Roberta Mathematics West  
4 Cheney, Christy SLS Osceola  
5 Chisholm, Flora Biology Osceola Model Portfolio Award & Campus Innovation Award
6 Chu, Francie Biology East  
7 Ciesko, Diana Psychology East Campus Innovation Award
8 Colwell, Donna English West Campus Innovation Award
9 Dial, Marci Nursing West  
10 Engel, April Nutrition East Exemplary Action Research Award
11 Grant, Lauren English Osceola  
12 Graves, Tommi Nursing West  
13 Gray, Lisa Accounting Osceola  
14 Hayes, Maggie Nursing West  
15 Herndon, Larry SLS West  
16 Howard, Lynn Mathematics West Lifemap Award
17 Jacobs, Debra Criminal Justice Tech East  
18 Jones, Coleen OST Osceola  
19 Kern, Amanda Graphics Technology East  
20 Kloft, Julie Radiography West  
21 Long, Kim Speech East  
22 Maguire, Jane Reading East  
23 Mosher-Grajeda, Victoria English East Excellence in Inclusion & Diversity Award
24 Rapp, Craig Hospitality/Tourism West  
25 Saintil, Anna SLS East  
26 Schellpfeffer, Liza Speech East  
27 Shorter, Nichole Mathematics West  
28 Tenery, Daeri Chemistry East  
29 Wallman, Eric Humanities East Model Portfolio Award
30 Zufari, Areeje Humanities East  

 


Alumni 2012

  Name Discipline  Campus  Special Recognitions
1 Becker, Renee Chemistry East  
2 Biggars, Ann Nursing West  
3 Chulak, Jamy Respiratory Care West  
4 Cowden, Karen Reading West Student Affairs LifeMap Award
5 Cravaritis, Candy Biology East Campus Innovation Award East Campus
6 Creasman, Carl History East  
7 Garces, Javier Biology/Horticulture West  
8 King, Beth Librarian West Model Portfolio
9 Rodriguez, Bianca Librarian West Exemplary Action Research Award
10 Schachel. Rob English East  
11 Shephard, Katie Speech West Campus Innovation Award- West Campus
12 Simko, Deborah Nursing West  
13 Voita, Desiree Nursing West  

 


Alumni 2011

  Name Discipline  Campus  Special Recognitions
1 Alexander-Magalee, Mary Ann Nursing West  
2 Bartholomew, Kristin Nutrition West  
3 Bourgoin, Ken Culinary Arts West Exemplary LifeMap Award
4 Brand, Jayanti English West  
5 Curtiss, Meg Graphic Technology West  
6 Dalrymple, Diane Librarian WPC  
7 Emmanuel, Magdala Mathematics Osceola Exemplary LifeMap Award
8 Falconer, Regina Biology East  
9 Garcia, Jose Mathematics West  
10 Giblin, Melissa Mathematics West  
11 Hammock, Damion Mathematics WPC  
12 Hardin,Christina English Osceola Exemplary Action Research Award
13 Khattou, Wafaa Physics West  
14 Lapinski, Pamela Nursing West  
15 Machin, Mabel Accounting Osceola  
16 Manley, Adrian Counselor West Student Affairs LifeMap Award
17 McCaffrey, Robert Digital Media East  
18 McCain, Lee Business East  
19 McDonald, James Criminal Justice Tech East  
20 Nudel, Julia Mathematics West Model Portfolio
21 O'Brien, Erin English East Model Portfolio
22 Park, Elizabeth Mathematics Osceola Exemplary LifeMap Award
23 Pasfield, Terry Art History East  
24 Saxman, Mandy Mathematics East Exemplary Action Research Award
25 Schreiber, Melissa Biology East  
26 Struganova, Irina Physics West Exemplary Action Research Award
27 Trazzera, Summer Reading East  

Alumni 2010

  Name Discipline  Campus  Special Recognitions
1 Alvarez, Ruby Nursing West  
2 Boileau, Danielle Counseling East  
3 Bushrui, Tullio Counseling West Model Portfolio
4 Carpenter, Kenneth Journalism West  
5 Cohen, Marcelle English East Model Portfolio
6 Comerford, Amy Mathematics West Student Affairs LifeMap Award
7 Crosby, Scott Political Science West  
8 Gaythwaite, Edie Speech East Exemplary LifeMap Award
9 Gomez, Diane Nursing West  
10 Harkleroad, Kitty Dental Hygiene West  
11 Henry, Celeste Counseling Osceola  
12 Kar, Mohua Engineering West  
13 McFarland, John English for Academic Purposes Osceola  
14 Nakhai, Soheyla Computer Engineering West  
15 Pennino, Kristy Graphics East Exemplary LifeMap Award
16 Perez, Eileen Chemistry West Model Portfolio
17 Pollgreen, Shawn English for Academic Purposes Osceola Exemplary Action Research Award
18 Poole, Robin Dental Hygiene West  
19 Schumpert, Brenda Biology West  
20 Seguin, Regina Librarian West Model Portfolio
21 Smith, Mark History West  
22 Sparks, Noy Humanities West  
23 Spottke, Nicole English West  
24 Weisenbarger, R. Bruce EMS Osceola  
25 Zuromski, Jackie English West Exemplary Action Research Award